Xharra: Të Ndalohet Me Ligj Mbulesa, Është Pjesë E Kultures Ta Shikojmë Njeri-Tjetrin Në Sy

COMMENTS
Madje ajo ka thënë se Kosova mbulesën e tillë, të quajtur duhet ta ndalojë me ligj.

Ky është postimi i saj në Facebook:

Eshte pjese e kultures dhe e vlerave tona qe te pamaskuar te shikojme njeri-tjetrin ne sy.

Mbulimi i fytyres i çfaredollojshem shkakton shqetesim dhe eshte ne kundershtim me bashkejetesen liberale dhe paqesore.

Ndalimi i mbulimit te fytyres krijon transparence, siguri dhe besim dhe eshte nje..per te vazhduar me lajmin shtype rek,lamen qe eshte menjehere ndër kete shkrim..
Këshilla të dobishme për muajin e Ramazanit

Agjërimi shkon përtej vetëmohimit të ushqimit dhe pijes. Në këtë muaj të shenjtë të Ramazanit, një nga studiuesit myslimanë thotë se jo vetëm rregullat që kanë të bëjnë me ushqimin duhen zbatuar në këto ditë.

Sipas tij, edhe thashethemet, gënjeshtrat, të shikuarit ku Allahu e obligon si të ndaluar, janë disa nga rregullat që gjithnjë duhet mënjanuar në këtë muaj. Ndërkaq për më shumë shikoni disa nga këshillat se çfarë s’duhet bërë gjatë agjërimit të muajit të Ramazanit.

Mos mallko! Ramazani është një kohë për durim dhe përulësi, si dhe pastrim shpirtëror i mendjes dhe trupit. Edhe kur testoheni nga të tjerët, duhet të përmbaheni nga keq-temperamentët dhe padurimi. Në vend të kësaj, buzëqeshni – për të injektuar ditën me energji pozitive dhe shpirtërore lartësuese.

Përmbahuni nga marrëdhëniet martesore apo marrëdhëniet seksuale. Gjatë agjërimit të gjitha “orekset e mishit” duhet të i shmangni duke përfshirë kështu edhe mendimet e papastra të intimitetit. Pas iftarit intimiteti seksual mund të rifillojë. Shfrytëzoni ditën për familjen dhe tregojini nënës tuaj se ju e doni shumë atë. Ruani një përqafim për motrën tënde!

Ramazani nuk do të thotë të bëheni koprac për njerëzit tuaj më të dashur. Në vend të kësaj ekonomikisht duhe të jeni i shkathët. Edhe në Ramazan si në Krishtlindje, po bëhet shumë komerciale njerëzit kanë tendencë të shpenzojnë më shumë për ushqim dhe luks. Jepni sa më shumë nevojtarëve dhe ndani dashurinë tuaj dhe bujarinë.

Vetë*vritet 35-vjeçarja shqiptare nga Shkupi duke u hedhur nga një urë, gjendet edhe letra e fundit e saj

Sot në orën 6 të mëngjesit ështe gjetur trupi i pajetë i 35-vjeçares D.S NGA sHKUPI e cila mbrëmë ishte hedhur nga një urë në rrugën Kumanovë-Sveti Nikollë.

Për Pa Censurë personi I cili kishte gjetur trupin e pa jetë të 35-vjeçares deklaroi:“Mbrëmë kemi gjetur veturën në urën që gjendet në drejtimin Kumanovë-Sveti Nikollë, pastaj kemi marrë vesh që një 35-vjeçare kishte kryer vetëvr*asje duke u hedhur nga ura, gjithë natën kemi kërkuar trupin e saj ndërsa sot në orën 6 të mëngjesit është gjetur me ndihmën e policiSë dhe zjarrëfiksëve.

Mësohet se D.S para se të hidhet nga ura kishte konsumuar një tabletë me barna që përdoren për shërrimin e depresionit, kishte shkruar një letër familjes dhe është hedhur.

Trupin e pa jetë të 35-vjeçares e kanë konstatuar edhe shërbimet policore.
Këshilla të dobishme për muajin e Ramazanit

Agjërimi shkon përtej vetëmohimit të ushqimit dhe pijes. Në këtë muaj të shenjtë të Ramazanit, një nga studiuesit myslimanë thotë se jo vetëm rregullat që kanë të bëjnë me ushqimin duhen zbatuar në këto ditë.

Sipas tij, edhe thashethemet, gënjeshtrat, të shikuarit ku Allahu e obligon si të ndaluar, janë disa nga rregullat që gjithnjë duhet mënjanuar në këtë muaj. Ndërkaq për më shumë shikoni disa nga këshillat se çfarë s’duhet bërë gjatë agjërimit të muajit të Ramazanit.

Mos mallko! Ramazani është një kohë për durim dhe përulësi, si dhe pastrim shpirtëror i mendjes dhe trupit. Edhe kur testoheni nga të tjerët, duhet të përmbaheni nga keq-temperamentët dhe padurimi. Në vend të kësaj, buzëqeshni – për të injektuar ditën me energji pozitive dhe shpirtërore lartësuese.

Përmbahuni nga marrëdhëniet martesore apo marrëdhëniet seksuale. Gjatë agjërimit të gjitha “orekset e mishit” duhet të i shmangni duke përfshirë kështu edhe mendimet e papastra të intimitetit. Pas iftarit intimiteti seksual mund të rifillojë. Shfrytëzoni ditën për familjen dhe tregojini nënës tuaj se ju e doni shumë atë. Ruani një përqafim për motrën tënde!

Ramazani nuk do të thotë të bëheni koprac për njerëzit tuaj më të dashur. Në vend të kësaj ekonomikisht duhe të jeni i shkathët. Edhe në Ramazan si në Krishtlindje, po bëhet shumë komerciale njerëzit kanë tendencë të shpenzojnë më shumë për ushqim dhe luks. Jepni sa më shumë nevojtarëve dhe ndani dashurinë tuaj dhe bujarinë.

Nuk do t’i besoni syve tuaj: Kjo shtëpi duket e keqe nga jashtë, por për brenda është madhështore

Kjo shtëpi në brigjet e Cornwall-it, në Britaninë e Madhe, është ndërtuar në vitin 1680.

Ajo duket e vogël nga jashtë, pak si e zymtë (shtëpi fshati) dhe madje si e papërshtatshme për të jetuar në të.

Dikush mund të mendojë edhe për tavane të ulët, dritare të vogla dhe mure të trasha guri.

Por një çift i ri e bleu atë dhe pas disa rregullimeve e kthyen atë në një shtëpi moderne, komode, ku ata kanë të gjitha ato për të cilat kanë nevojë.

E dhimbshme: 17-vjeçari shqiptar humb jetën nën rrotat e trenit në Zvicër

Në mëngjesin e të premtes që kaloi, në binarët e trenit në Oberglatt të Cyrihut është gjetur trupi i pajetë i një të riu. Më vonë është konstatuar se bëhet fjalë për shqiptarin 17 vjeçar, Rinor Bunjaku nga Rümlangu i Cyrihut.

Siç merr vesh albinfo.ch nga burimet e afërta me familjen Bunjaku, ende nuk dihen rrethanat e sakta të aksidentit. Dihet vetëm se djaloshi është goditur nga treni dhe është gjetur pa shenja jete në mëngjesin e premtes, shprehet burimi.

Familja Bunjaku bën të ditur se Rinori i ndjerë do të varroset të premten, më 3 maj në orën 13.00 në varrezën “Friedhof Chilisbaum”, Ifangstrasse 100 në Rümlang/ZH.

Këshilla të dobishme për muajin e Ramazanit

Agjërimi shkon përtej vetëmohimit të ushqimit dhe pijes. Në këtë muaj të shenjtë të Ramazanit, një nga studiuesit myslimanë thotë se jo vetëm rregullat që kanë të bëjnë me ushqimin duhen zbatuar në këto ditë.

Sipas tij, edhe thashethemet, gënjeshtrat, të shikuarit ku Allahu e obligon si të ndaluar, janë disa nga rregullat që gjithnjë duhet mënjanuar në këtë muaj. Ndërkaq për më shumë shikoni disa nga këshillat se çfarë s’duhet bërë gjatë agjërimit të muajit të Ramazanit.

Mos mallko! Ramazani është një kohë për durim dhe përulësi, si dhe pastrim shpirtëror i mendjes dhe trupit. Edhe kur testoheni nga të tjerët, duhet të përmbaheni nga keq-temperamentët dhe padurimi. Në vend të kësaj, buzëqeshni – për të injektuar ditën me energji pozitive dhe shpirtërore lartësuese.

Përmbahuni nga marrëdhëniet martesore apo marrëdhëniet seksuale. Gjatë agjërimit të gjitha “orekset e mishit” duhet të i shmangni duke përfshirë kështu edhe mendimet e papastra të intimitetit. Pas iftarit intimiteti seksual mund të rifillojë. Shfrytëzoni ditën për familjen dhe tregojini nënës tuaj se ju e doni shumë atë. Ruani një përqafim për motrën tënde!

Ramazani nuk do të thotë të bëheni koprac për njerëzit tuaj më të dashur. Në vend të kësaj ekonomikisht duhe të jeni i shkathët. Edhe në Ramazan si në Krishtlindje, po bëhet shumë komerciale njerëzit kanë tendencë të shpenzojnë më shumë për ushqim dhe luks. Jepni sa më shumë nevojtarëve dhe ndani dashurinë tuaj dhe bujarinë.

Ja pse orët Rolex janë kaq të shtrenjta

Orët Rolex janë disa nga orët më të njohura por njëkohësisht edhe më të kërkuarat në botë. Vitin e kaluar, një orë e markës Vintage Rolex Daytona u shit në ankand për vetëm 17.8 milion dollar. Cara Barrett, redaktore në Hodinkee, na shpjegon faktin se pse orët Rolex janë kaq të kushtueshëm.

Barret shpjegon përveç se çmimet e tyre janë të larta ato kanë edhe një copëz historie brenda. Emri Rolex të sjell në mendje luksin. Jo më kot Rolex është një ndër firmat me vlerën më të madhe që mund të ekzistojë në botë dhe sigurisht është më e njohura. Firma Rolex prodhon rreth 2000 modele në ditë. Por ja cilët janë 10 orët më të kushtueshëm të realizuara nga Rolex:

Rolex Chronograph 1942 (çmimi: 1.16 milion dollarë).

Eric Clapton’s 1971 Rolex Daytona (çmimi: 505.000 dollarë).

Rolex GMT 116769TBR (çmimi: 485.350 dollarë).

James Bond 1973 Rolex 5513 (çmimi: 450.000 dollarë)

Dr. Rajendra Prasad’s Gold Rolex Oyster (çmimi: 440.000 dollarë)

Rolex Platinium Pearlmaster (çmimi: 19.000 – 275.000 dollarë).

Paul Neëman Ferrari Red Rolex Daytona 6565 (çmimi: 267.203 dollarë).

Steve McQueen 1967 Rolex Submariner (çmimi: 234.000 dollarë).

Paul Neëman Rolex Daytona (çmimi: 106.273 dollarë).

Rolex Submariner për Cartier (çmimi: 100.000 dollarë).

Disa nga duatë [lutjet] për kërkimin e fëmijëve

Pas përpjekjeve 23 vjeçare për të pasur fëmijë, çiftin nga Algjeria më në fund e begatoi Allahu me një vajzë, Fatimen.

Ata asnjëherë nuk hoqën dorë nga shpresa në mëshirën e Allahut.

Disa nga duatë [lutjet] për kërkimin e fëmijëve:-Duaja e Zekerijas [alejhi selam]: “Zoti im, falma edhe mua nga ana Juaj një pasardhës (fëmijë) të mirë, vërtet, Ti je Dëgjues i lutjes!” [Ali Imran: 38]-Duaja e Zekerijas [alejhi selam]: “Zoti im, mos më le të vetmuar se Ti je më i miri trashëgues.” [El-Enbija: 89-Duaja e Ibrahimit [alejhi selam]:“Zoti im, më dhuro mua (një fëmijë) prej të mirëve!” [Es-Safat: 100-Duaja nga surja El-Furkan: “Zoti ynë, na bën që të jemi të gëzuar me (punën) e grave tona dhe pasardhsve tanë, neve na bën shembull për të devotshmit.” [El-Furkan: 74]-Duaja nga surja El-Ahkaf: “Zoti im, më inspiro mua që të falënderoj për të mirën tënde që ma dhurove mua dhe prindërve të mij, që të bëj vepra të mira që i pëlqen Ti dhe m’i bën të mirë pasardhësit e mi, unë pendohem te Ti dhe unë jam nga myslimanët.” [El-Ahkaf: 15]
Këshilla të dobishme për muajin e Ramazanit

Agjërimi shkon përtej vetëmohimit të ushqimit dhe pijes. Në këtë muaj të shenjtë të Ramazanit, një nga studiuesit myslimanë thotë se jo vetëm rregullat që kanë të bëjnë me ushqimin duhen zbatuar në këto ditë.

Sipas tij, edhe thashethemet, gënjeshtrat, të shikuarit ku Allahu e obligon si të ndaluar, janë disa nga rregullat që gjithnjë duhet mënjanuar në këtë muaj. Ndërkaq për më shumë shikoni disa nga këshillat se çfarë s’duhet bërë gjatë agjërimit të muajit të Ramazanit.

Mos mallko! Ramazani është një kohë për durim dhe përulësi, si dhe pastrim shpirtëror i mendjes dhe trupit. Edhe kur testoheni nga të tjerët, duhet të përmbaheni nga keq-temperamentët dhe padurimi. Në vend të kësaj, buzëqeshni – për të injektuar ditën me energji pozitive dhe shpirtërore lartësuese.

Përmbahuni nga marrëdhëniet martesore apo marrëdhëniet seksuale. Gjatë agjërimit të gjitha “orekset e mishit” duhet të i shmangni duke përfshirë kështu edhe mendimet e papastra të intimitetit. Pas iftarit intimiteti seksual mund të rifillojë. Shfrytëzoni ditën për familjen dhe tregojini nënës tuaj se ju e doni shumë atë. Ruani një përqafim për motrën tënde!

Ramazani nuk do të thotë të bëheni koprac për njerëzit tuaj më të dashur. Në vend të kësaj ekonomikisht duhe të jeni i shkathët. Edhe në Ramazan si në Krishtlindje, po bëhet shumë komerciale njerëzit kanë tendencë të shpenzojnë më shumë për ushqim dhe luks. Jepni sa më shumë nevojtarëve dhe ndani dashurinë tuaj dhe bujarinë.

Analizo veten në bazë të kësaj ngjarje !

Analizo veten në bazë të kësaj ngjarje !


Këshilla të dobishme për muajin e Ramazanit

Agjërimi shkon përtej vetëmohimit të ushqimit dhe pijes. Në këtë muaj të shenjtë të Ramazanit, një nga studiuesit myslimanë thotë se jo vetëm rregullat që kanë të bëjnë me ushqimin duhen zbatuar në këto ditë.

Sipas tij, edhe thashethemet, gënjeshtrat, të shikuarit ku Allahu e obligon si të ndaluar, janë disa nga rregullat që gjithnjë duhet mënjanuar në këtë muaj. Ndërkaq për më shumë shikoni disa nga këshillat se çfarë s’duhet bërë gjatë agjërimit të muajit të Ramazanit.

Mos mallko! Ramazani është një kohë për durim dhe përulësi, si dhe pastrim shpirtëror i mendjes dhe trupit. Edhe kur testoheni nga të tjerët, duhet të përmbaheni nga keq-temperamentët dhe padurimi. Në vend të kësaj, buzëqeshni – për të injektuar ditën me energji pozitive dhe shpirtërore lartësuese.

Përmbahuni nga marrëdhëniet martesore apo marrëdhëniet seksuale. Gjatë agjërimit të gjitha “orekset e mishit” duhet të i shmangni duke përfshirë kështu edhe mendimet e papastra të intimitetit. Pas iftarit intimiteti seksual mund të rifillojë. Shfrytëzoni ditën për familjen dhe tregojini nënës tuaj se ju e doni shumë atë. Ruani një përqafim për motrën tënde!

Ramazani nuk do të thotë të bëheni koprac për njerëzit tuaj më të dashur. Në vend të kësaj ekonomikisht duhe të jeni i shkathët. Edhe në Ramazan si në Krishtlindje, po bëhet shumë komerciale njerëzit kanë tendencë të shpenzojnë më shumë për ushqim dhe luks. Jepni sa më shumë nevojtarëve dhe ndani dashurinë tuaj dhe bujarinë.

Mos flej para se ti drejtohesh Krijuesit me këto tri lutje!

Mos flej para se ti drejtohesh Krijuesit me këto tri lutje!

O Zoti im,ma mundëso të pëndohem sinqerisht para vdekjes.

O Zoti im,Rrotullues i zemrave,bëje të qëndrushme zemren time në fenë tënde.O Zoti im,të lus që fundi im në këtë botë të jetë i mirë.Amin!Hoxhe Musli Zymberi
Këshilla të dobishme për muajin e Ramazanit

Agjërimi shkon përtej vetëmohimit të ushqimit dhe pijes. Në këtë muaj të shenjtë të Ramazanit, një nga studiuesit myslimanë thotë se jo vetëm rregullat që kanë të bëjnë me ushqimin duhen zbatuar në këto ditë.

Sipas tij, edhe thashethemet, gënjeshtrat, të shikuarit ku Allahu e obligon si të ndaluar, janë disa nga rregullat që gjithnjë duhet mënjanuar në këtë muaj. Ndërkaq për më shumë shikoni disa nga këshillat se çfarë s’duhet bërë gjatë agjërimit të muajit të Ramazanit.

Mos mallko! Ramazani është një kohë për durim dhe përulësi, si dhe pastrim shpirtëror i mendjes dhe trupit. Edhe kur testoheni nga të tjerët, duhet të përmbaheni nga keq-temperamentët dhe padurimi. Në vend të kësaj, buzëqeshni – për të injektuar ditën me energji pozitive dhe shpirtërore lartësuese.

Përmbahuni nga marrëdhëniet martesore apo marrëdhëniet seksuale. Gjatë agjërimit të gjitha “orekset e mishit” duhet të i shmangni duke përfshirë kështu edhe mendimet e papastra të intimitetit. Pas iftarit intimiteti seksual mund të rifillojë. Shfrytëzoni ditën për familjen dhe tregojini nënës tuaj se ju e doni shumë atë. Ruani një përqafim për motrën tënde!

Ramazani nuk do të thotë të bëheni koprac për njerëzit tuaj më të dashur. Në vend të kësaj ekonomikisht duhe të jeni i shkathët. Edhe në Ramazan si në Krishtlindje, po bëhet shumë komerciale njerëzit kanë tendencë të shpenzojnë më shumë për ushqim dhe luks. Jepni sa më shumë nevojtarëve dhe ndani dashurinë tuaj dhe bujarinë.

Këshilla nga ekspertët: Si ta dalloni nëse është i freskët apo jo, mishi i pulës

Në gatimet tona të përditshme padyshim që vendin kryesor e zë mishi i pulës. Por duke dëgjuar çdo ditë lajme për bllokim mishi që vjen nga importi, nga Brazili kryesisht, ne po ju japim disa këshilla si ju të mësoni të kuptoni nëse mishi i pulës që ju po blini është apo jo i freskët.

Tregohuni të vëmendshëm për ngjyrën, erën dhe mykun, si dhe mënyrën se si ai është paketuar.

Kini kujdes ngjyrën

Mishi i freskët i pulës ka një ngjyrë të lehtë rozë. Kur fillon të prishet kjo ngjyrë fillon dhe zbardhet, deri sa arrin në të hirtë.

Nëse keni disa ditë që e keni blerë mishin e pulës dhe ai ka filluar të humbasë ngjyrën karakteristike, bëni mirë që ta gatuani para se të prishet. Por nëse është më shumë i hirtë, atëherë është tepër vonë.

Nëse ju nuk arrini ta kuptoni ndryshimin e ngjyrës, në momentin që do ta gatuani, do të vini re se mishi i pulës do të zbardhet shumë më vonë se zakonisht. Kur diçka e tillë ndodh, më mirë të mos e konsumoni.

Mbajini erë

Mishi i gjallë i pulës ka një aromë të fortë karakteristike. Disa e përshkruajnë si një erë të hidhur, ose e lidhin me erën e amoniakut. Nëse mishi pasi e keni nxjerrë nga ngrirja lëshon këtë lloj arome të fortë, bëni mirë të mos e përdorni.

Pula mund të fillojë të lëshojë aromën e saj kur gatuhet, ndaj ju këshillojmë që nëse aroma nuk është ajo që ju jeni mësuar zakonisht kur e gatuani, të mos e konsumoni.

Fortësia e mishit

Kjo provë është pak më e vështirë se dy të tjerat, pasi mishi i pulës në gjendjen e tij normale është pak më i butë dhe i ngjitshëm kur e prekim.

Por mënyra më e thjeshtë që ju sugjerojmë është që ta shpëlani mishin e pulës, dhe nëse ai vazhdon të jetë i ngjitshëm kur e prekni, atëherë ka shumë mundësi që të jetë prishur.

Paketimi
Nëse e blini të paketuar, veprimi i parë është që të kontrolloni datën brenda të cilës ajo pako duhet shitur. Zakonisht mishi i pulës kur paketohet i freskët dhe vendoset në ngrirje, mund të zgjasë deri në nëntë muaj. Por problemi qëndron se faza e ngrirjes nga paketimi dhe deri tek marketet e më pas në frigoriferët e shtëpive tona, ka shumë shkëputje. Ngrirja dhe shkrirja e shpeshtë e mishit të pulës, ndikon shumë në freskinë e tij.

Një faktor tjetër që ndikon në përshpejtimin e prishjes së mishit të pulës pasi ai është në ngrirje, është kontakti me ajrin. Një paketim me mish pule i cili në brendësinë e tij ka filluar të krijoj shtresa akulli, dhe mishi të ketë humbur ngjyrën rozë, ka filluar të prishet. Në frigorifer, mishi i gjallë i pulës, duhet të përdoret brenda dy apo tre ditëve, ndërsa nëse është i gatuar mund të qëndrojë deri në katër ditë. Në ngrirje, pula e gatuar mund të qëndrojë deri në katër muaj, ndërsa mishi i gjallë mund të qëndroj dhe për një vit.

A dëshiron të fitosh sevapin e agjërimit të një viti të plotë?

A dëshiron të fitosh sevapin e agjërimit të një viti të plotë?

Thotë Profeti a.s:”Agjërimi i tre ditëve çdo muaj, është ekuivalent me agjërimin e të gjithë vitit.”
Këshilla të dobishme për muajin e Ramazanit

Agjërimi shkon përtej vetëmohimit të ushqimit dhe pijes. Në këtë muaj të shenjtë të Ramazanit, një nga studiuesit myslimanë thotë se jo vetëm rregullat që kanë të bëjnë me ushqimin duhen zbatuar në këto ditë.

Sipas tij, edhe thashethemet, gënjeshtrat, të shikuarit ku Allahu e obligon si të ndaluar, janë disa nga rregullat që gjithnjë duhet mënjanuar në këtë muaj. Ndërkaq për më shumë shikoni disa nga këshillat se çfarë s’duhet bërë gjatë agjërimit të muajit të Ramazanit.

Mos mallko! Ramazani është një kohë për durim dhe përulësi, si dhe pastrim shpirtëror i mendjes dhe trupit. Edhe kur testoheni nga të tjerët, duhet të përmbaheni nga keq-temperamentët dhe padurimi. Në vend të kësaj, buzëqeshni – për të injektuar ditën me energji pozitive dhe shpirtërore lartësuese.

Përmbahuni nga marrëdhëniet martesore apo marrëdhëniet seksuale. Gjatë agjërimit të gjitha “orekset e mishit” duhet të i shmangni duke përfshirë kështu edhe mendimet e papastra të intimitetit. Pas iftarit intimiteti seksual mund të rifillojë. Shfrytëzoni ditën për familjen dhe tregojini nënës tuaj se ju e doni shumë atë. Ruani një përqafim për motrën tënde!

Ramazani nuk do të thotë të bëheni koprac për njerëzit tuaj më të dashur. Në vend të kësaj ekonomikisht duhe të jeni i shkathët. Edhe në Ramazan si në Krishtlindje, po bëhet shumë komerciale njerëzit kanë tendencë të shpenzojnë më shumë për ushqim dhe luks. Jepni sa më shumë nevojtarëve dhe ndani dashurinë tuaj dhe bujarinë.