Stuhia e rërës: Momenti kur dita shndërrohet në natë brenda një minute

jë video e pazakontë e publikuar së fundmi në internet, shfaq momentin kur një shofer derisa po vozite veturën në Australi ishte dëshmitar se si dita për pak sekonda shndërrohet në natë për shkak të stuhisë së rërës.

Kamerën që e kishte të vendosur brenda veturës, ka filmuar momentin kur befasisht dukshmëria vështirësohet dhe shoferët detyrohen t’i ndezin dritat për të parë edhe pse ishte ditë, por stuhia e rërës e kishte bërë “terr”

Kjo ngjarja është filmuar në Mildura në Neë South Ëales, e stuhia solli erëra që frynin me mbi 90 kilometra në orë, që bëri që qyteti të pushtohet nga terri.

Megjithatë, në momentin që stuhia kaloi, qielli sërish u pastrua dhe vazhdoi të mbretërojë mot me diell. E ky moment ngjante shumë me disa skena të filmave.

A e dini sa e fuqishme është pasaporta shqiptare? Renditja për 2019-n në botë do t’ju h abisë

Shqipëria renditet në vendin e 52-të në botë, për nga fuqia e pasaportës.

Renditja është publikuar nga “Henley Passport Index”, e cila është realizuar në bazë të lirisë së lëvizjes së bartësit të një pasaporte në shtete të ndryshme, pa pasur nevojë për vizë.

Në të njëtën renditje me pasaportën shqiptare është dhe ajo gjeorgjiane, ndërsa ajo turke renditet e 53-ta. Shtyppe rekklamen dhe shiko renditjen e plote…

Nga vendet e rajonit, Serbia është në vendin e 41-të, qytetarët e së cilës mund të udhëtojnë pa viza në 131 vende, Mali i Zi i 47-ti me 122 vende, Maqedonia e Veriut në vendin 46-të, qytetarët e së cilës mund të lëvizin pa viza në 123 vende, Bosne dhe Hercegovina renditet 51-ta. Ndërsa Kosova renditet më poshtë në Ballkan, e 100-ta, ndërsa qytetarët e saj mund të lëvizin pa viza në vetëm 41 vende.

Në vendin e 109-të, dhe të fundit në listë renditet Afganistani. Qytetarët e këtij vendi mund të udhëtojnë pa viza në vetëm në 25 vende.

Pasaportat më të fuqishme në botë, sipas kësaj organizate, janë të Japonisë dhe Singaporit, pasi qytetarët e këtyre vendeve mund të udhëtojnë pa viza në 189 destinacione.

Shtetasit shqiptarë mund të lëvizin në 113 vende të botës, pa siguruar më parë një vizë.

Si e fitoi Real Madridi ligën në sezonin 2016/17 duke e paguar Malagën!? [VIDEO]

Ndonëse La Liga nuk është e njohur për ndeshje të trukuara, një video e fundit është zbuluar nga hulumtuesit spanjoll e që e njejta është e ndërlidhur me sezonin 2016/17 (kur Real Madridi u shpall kampion i La Ligës).

Në videon e mëposhtme të zbuluar, mund të shihni se si Real Madridi luante kundër Malagës si mysafirë, por lojtarët e Malagës ishin të paguar që ta humbnin ndeshjen (pasi Barcelona po dominonte shumë).

Videoja e mëposhtme është momentalisht në hulumtim e sipër dhe nëse vërtetohet se Real Madridi e ka paguar Malagën, ata do dënohen keq për gjestin e bërë:

E çuditshme: Foshnja dy muajsh tështitë dhe thotë “Elhamdulilah”

Një video e cila u bë virale nëpër rrjetet sociale shfaqë një foshnje dy muajshe, e cila bën një veprim jo të zakonshëm.

Ajo në video shihet duke tështitë dhe më pas falënderon Zotin me shprehjen islame “Elhamdululah”.

Komentuesit këtë veprim të kësaj foshnje e kanë quajtur mrekulli, pasi që kjo nuk ndodh zakonshëm që një foshnjë dy muajshe të dijë të shqiptojë këto fjalë.

Kjo është shpërndarë më të amdhe nëpër rrjetet sociale.

Shikojeni më poshtë dhe jepni vlerësimin tuaj. /AlbanienShow
VIDEO

Edi Rama nuk pranon ta lexojë Biblën në emision: Jam Musliman

Kryeministri Edi Rama në shumë intervista, si brenda dhe jashtë Shqipërisë ka folur për besimin e tij fetar, atë të fëmijëve dhe gruas së tij.

“Unë jam musliman, dy fëmijët nga martesat e para janë ortodoks, gruaja ime aktuale është myslimane, djali ynë i vogël do të vendosë të bëhet musliman…”- kështu ka deklaruar kryeministri Edi Rama në një intervistë për mediat italianeve vetëm pak muaj më parë.

Por mbrëmë në “Opinion” teksa flitej për shtresat në nevojë, Rama ka habitur të gjithë teksa ka deklaruar se “UN jam musliman”.

Kjo deklaratë u bë pasi pastori i Kishës, Akil Pano e ftoi atë të lexojë disa rreshta nga “Bibla” në lidhje me bamirësinë.

Por kryeministri u përgjigj se nuk e lexon Biblën:

“Unë jo, jam musliman dhe do e respektoj deri në fund”.

”Hej Zot na ruaj!” I riu shqiptar filmon të moshuarën duke bërë “magji”

Kemi dëgjuar shpesh se magjia ekziston dhe se pasojat e kësaj vepre të konsideruar me fuqi të lashta, janë me të vërtetë të forta.
Edhe në ditët e sotme kjo fjalë qarkullon dhe përdoret në disa forma.

Kryesisht në disa fshatra të thellë të vendit, thuhet se praktikohet ende nga gratë e moshuara për qëllime të caktuar.

Sponzor

Një video me një temë të tillë ka mbërritur në redaksinë e JOQ e komentuar nga një djalë, i cili thotë se e moshuara po bën magji dhe i bën thirrje të gjithë të rinjve beqarë të ruhen se kjo mund të jetë arsyeja pse nuk po martohen dot ende.

Historia e 90 vjeçarit nga Vushtrria që ka 23 fëmijë, ja porositë e tij

und të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Hajzer Bojku, nga fshati Druar i Komunës së Vushtrrisë është prind i 23 fëmiljëvë, transmeton Gazeta NewBorn.

Bojku, në një video të postuar në kanalin zyrtar të Komunës së Vushtrrisë në Youtube, tregon sfidat e të pasurit shumë fëmijë, e sidomos gjatë kohës së pushtimit serbo-sllav. Hajzer Bunjaku ka qenë ushtar në brigaden e Shaban Polluzhës, aktualisht është antar i Kshillit të Pajtimit në Vushtrri.Ndërkohë në videon e mëposhtme ai ka disa porosi si i moshuar dhe i përballur me jeten./Gazeta NewBorn/

VIdeo

Elvis Naci lë pa koment gazetarin me pyetjen që i`a parashtroi!

Imami i “Xhamisë së Tabakëve” në Tiranë, Elvis Naçi, ka aq shumë pëlqime në rrjetin social Facebook, sa lirisht mund të thuhet se ua kalon edhe liderëve politikë.

Naçi i cili tanimë ka rreth 380 mijë “ndjekës” në Facebook, por postimet e tij, ka shpeshherë raste kur merr më shumë se 20 mijë “like”, shkruan Gazeta NewBorn

Sponzor

E ky numer i madh i ndekesve kanë një arsye, sepse hoxha është një person qe shumë herë ka treguar diturinë e butësin, qe i buron nga Islami.

Gjatë një interviste e pyeten për madhështinë e Zotit, dhe përgjigja e Nacit ishte mbreslënëse dhe e shpjeguar me një dashuri të madhe. Që la pa fjalë edhe gazetarin./Gazeta NewBorn/

Për më shumë shikoni videon:

104-vjeçarja nga Gjilani që përdor telefonin e mençur si një 20-vjeçare (Video)

Xhezide Alija nga Stançiqi i Gjilanit kishte shkuar te të afërmit e saj në Kumanovë, nga ku edhe ka folur për RTV 21, për sekretin e jetëgjatësisë së saj.

Ajo është 104 vjeçe dhe është në gjendje të mirë fizike, sa nuk ka fare nevojë për syze dhe nuk e ka fare problem t’i përshtatet teknologjisë, përcjellë gazetametro.net.

Sponzor

Gjyshja ka mbijetuar katër luftëra, ka 60 pasardhës, duke përfshirë pesë fëmijët e saj, nipër e mbesa, stërnipër e stërmbesa.

Ajo vazhdon të ketë një memorie të shkëqyer. Sekreti i jetëgjatësisë së saj, ajo thotë të jetë puna e pandërprerë, ushqimi modest dhe i shëndetëshëm.

“Kam kaluar gjithë jetën duke ngrënë bukë misri, domate, qepë, lakër dhe të tjera, dhe vetëm qumësht delesh”, thotë ajo.

Ajo thotë se jeta nuk është e keqe sot, por nuk i pëlqen mënyra se si vajzat e reja janë të veshura. Ajo thotë se gratë duhet të jenë ndryshe nga burrat.

“Tani veshja është më ndryshe. Nuk më pëlqen aspak, por çfarë të bëj. Vajza duhet të jetë një vajzë, gruaja grua, burri burrë. Ata duhet të jenë të ndryshëm. Tani nuk dihet nëse është vajzë, nuse apo burrë”, thotë gjyshe Xhezidja.

Ajo po vizitonte Kumanovën për djalin e xhaxhait të saj, i cili ishte 80 vjeç. Transmeton Gazeta NewBorn

Elvis Naci, Shefqet Krasniqi: JO nuk është haram

I ftuar si mysafir në emisionin n’Kosovë Show, është hoxha i njohur nga Shqipëria, Elvis Naçi.

Ai ka folur për plot gjëra, përfshirë edhe debatin e fundit në Shqipëri për pozicionin e gruas, shkruan Gazeta NewBorn

SHoxha Elvis Naçi, është përgjigjur nëse është haram shkuarja në deti. Se çka thotë ai shikojeni videon: