Si dukeshin yjet e muzikës para se të bëheshin të famshëm

Ne jetojmë në një shoqëri e cila është e fiksuar pas të gjitha gjërave të famshme. Kudo që shkoni, shikoni yjet e Hollivudit në të gjitha televizionet apo revistat.

Sidoqoftë, këta të famshëm kishin fëmijëri dhe përvoja ashtu si të gjithë të tjerët.

Ju do të mahniteni me këto foto të të famshëmve përpara se të bëheshin emra të njohur!  Hape hapsrin më poshtë:

 

Beyonce.

Eminem

Rihanna.

Enrique

Shakira

Britney.

Pamje brenda shtëpisë luksoze të Bleros dhe Afronës

Këngëtari i njohur Blero ka disa javë që kurorizoi dashurinë me martesë me modelen bukuroshe Afrona Dika.

Dasma e tyre madheshtore bëri bujë në mediat, ngase gjithqka ishte organizuar në mënyrën më të mirë.

E pas dasmës çifti vazhdimisht po ndanë imazhe të ndryshme nga aktivitetet e tyre.

Është Blero ai i cili së fundi ka publikuar një fotografi duke fokusuar një pjesë brenda shtëpisë së tij.

Aty shihet një pjesë e pishinës e cila duket se ka një hapësirë mjaft të madhe dhe duket shumë luksoze.

Përlotet në emision, poezia e ndjerë e babait të Ergi Dinit kushtuar djalit: Pasha njat Zot, Bir, çohu!

Ajo është një këngëtare e dashur për publikun, për zërin dhe shpirtin artistik që ka. Pak kohë më parë Barbana Dini ishte në studion e Rudina Magjistarit në Tv Klan për të prezantuar këngën e saj të re “Libri Dashnis” duke u rikthyer pas 5 vitesh me një videoklip të ri.

Por po atë ditë, në emisionin “Rudina”, ajo lajmëroi që në ditën e lindjes së vëllait të saj, Ergi Dini, do të nxjerrë një këngë të lënë përgjysëm nga ai, e cila ishte menduar që të ishte bashkëpunim me të motrën.

Pas 3 vitesh, Barbana Dini e ka përmbushur amanetin e vëllait te saj, duke bërë të mundur që sot në ditën e lindjes së tij të prezantojë këngën në bashkëpunim me vëllain e saj të ndjerë. Sot, në studion e emisionit “Rudina”, ishte e shoqëruar nga heroi i saj, siç ajo e konsideron të atin, z.Dashamir Dini.

Dhimbjen dhe mungesën e Ergit, Dashamir Dini ka vendosur ta hedhë në letër. Ai ka shkruar një poezi për të dhe çdo fjalë e saj është dhimbje shpirti.

“Poezia është një mënyrë komunikimi shumë e veçantë por që të shkarkon shpirtin dhe vepron më mirë se proza dhe çdo zhaner tjetër për të transmetuar atë që ndjen. Sepse figuracioni i pasuron mundësitë dhe mjetet shprehëse janë më të gjera në poezi. Unë kam shkruar shumë poezi, por që nga ikja e tij unë nuk kam shkruar më poezi vetëm prej Ergit. Shkruaj vetëm njëherë në vit për ditëlindjen e tij ose momentin e ndarjes. Është e njëjta gjë që më frymëzon, në kuptimin e asaj që të shkarkoj diçka dhe me e mbajt marrëdhënien me të”.

Poezia që babai i tij shkroi një vit më parë, për 24-vjetorin e ditëlindjes së Ergit:

Zvarritem mes dhembjes së ngrirë

Në trajtat gri të mermerit

I mbështjellë me mungesën tande

kam marr me vete përkthyesin shurdh-memec

që di gjuhën e heshtjes, Ergi,

për me ma përkthy heshtjen tande fjalë për fjalë

që me mujt me ja shu disi flakët mallit.

Kam marrë edhe fotografin e verbër të errësirës

për foton etradicionale

të këtij përvjetori…

Ooooh!

Po unë s’mund të shoh, k’shtu

mbulu me dimër,

moj Pranverë!

Pash njat Zot çohu bir!

Cohu

E m’ban me u ndi gjallë edhe një herë

Mu të vdekunit ma të mallkum të tana kohëve,

Që fati mizor

Më detyron me jetu jetën tande!

Pasha njat Zot, Bir, çohu!

 Çohu  

Se kitara jote pret varur në gishtat e erës

Për me këndu

Shumë urime për ty…..”!

Unë lutem, e lutem,

U kryqëzum

Në tmerrin

E udhëkryqit tem të namun,

tuj u rujt deri në shpresë…

Por fati yt,  i pamëshirmshëm

Mi refuzon të gjitha lutjet

Për me zanë, unë, vendin tand.

Jam i dënum

me u end mes të gjallëve

çdo çast lahem

me zjarrin e ferrit

tuj andruu se një ditë,

kam me i gjet dyert e parajsës

ku më pret ti…..

E dhimbshme, sa shumë role ka luajtuar! E mposht kanc.eri, ndërron jet aktorja e famshme e Hollywood-it

Ndahet nga jeta në moshën 84-vjeçare Diahann Carroll të cilën e mposhti kanc.eri i gjirit.

Vetë Diahann e ka mbajtur të fshehtë këtë lajm pasi nuk donte që publiku ta merrte vesh sëmundjen që dalëngadalë po i merrte jetën. Caroll ndërroi jetë në shtëpinë e saj në Los Angeles, krah të bijës Suzanne. Lajmin e humbjes së aktores e konfirmoi menaxheri i Caroll për “CNN”.

Diahann Caroll ishte e para aktore me ngjyrë që fitoi çmimin “Tony” për aktoren më të mirë në vitin 1962.

Lëndimet nuk e ndalin Messin, arrin rekord

Jo më kot ai cilësohet si gjeni.

Leo Messi nuk ka të ndalur me rekordet e tij. Ditën e djeshme sulmuesi argjentinas shënoi golin e parë për këtë sezon në La Liga.

Pas mungesës në ndeshjet e para për shkak dëmtimi, Messi është kthyer në formën e tij më të mirë dhe dje ndaj Sevillias shënoi një supergol nga goditja e dënimit.

Goli I djeshme ishte I 100 në karrierën e tij nga jashtë zone, ndërsa rekordi I thyer ditën e djeshme ishte që Leo Messi bëhet lojtari I parë në shekullin e 21-të që shënon gol në 16 kampionate rresht në La Liga.

Sulmuesi argjentinas ka shënuar gol në çdo sezon që ka luajtur në kampionatin spanjoll duke arritur kështu një rekord të ri në karrierën e tij.

Doctors Can’t Control Their Excitement As They Finally Caught On Film A Rare Birth

 

 

 

Sometimes, it can reach down all the way to the torso. 

 

Em bé chào đời vẫn nằm ngủ ngon lành trong túi ối, các bác sĩ phải "gọi" mãi mới dậy

Đoạn video được đăng trên trang cá nhân của bác sĩ Rodrigo da Rosa Filho ghi lại khoảnh khắc bé đã chào đời nhưng không vỡ ối như bình thường mà vẫn nằm trọn vẹn trong túi ối có thể nói là sự kì diệu và hiếm thấy trong y khoa.Video cho thấy bé vẫn ngủ ngon lành chẳng khác gì khi còn trong bụng mẹ mặc cho các bác sĩ xoa lưng, gãi chân gãi tai bé ngay bên ngoài màng ối để đánh thức.Thật đáng yêu các mẹ nhỉ!

Posted by Hello Bacsi on Wednesday, 19 September 2018

Teacher Battling Cancer Ran Out Of Sick Days, So School Employees Gave Him Theirs

[sociallocker id=”16351″]Cancer is a disease that requires extensive life-saving treatment, and Robert Goodman knows that more than anything else.

He had spent a long time undergoing a mixture of surgery and chemotherapy for his stage 3 colon cancer, and he needed even more recovery time.

Robert works as a teacher at Palm Beach Gardens High School, South Florida, and he needed to take a 12-week leave of absence in order to go through his treatment and subsequent recovery.

But when he looked into it, he was short of 20 sick days and therefore couldn’t qualify for this leave from the school district.

Robert wasn’t sure what to do, so he decided to take a chance and put up a post on social media.

He was a little uneasy about asking for help this way, but if he didn’t get the sick days required, he would have to go back to work on the 6th of August and would not be able to apply for the leave he needed.

Alongside a selfie that he took in his hospital room, Robert posted the call for other teachers, asking if there were any who would be willing to transfer some of their own sick days to him.

He explained that he’d already used all of the 38 days he had left this year – the remainder from when he’d been sick a few years back and used up two weeks – and needed 20 more so he could recover after a 12-week battle through chemotherapy.

He ended his post by telling them who they could email to donate their sick days to, and thanked everyone for providing him with support should they choose to help him out.

He wasn’t sure if anyone would be willing, but then he was overwhelmed by support and compassion from colleagues all around Palm Beach County!

Within four days, Robert had more than enough sick days to take his time off to recover!

It wasn’t just teachers who helped, either – lunchroom staff, classroom assistants, administrative staff, and all types of faculty members in the county came together in an outpouring of love and kindness.

Robert ended up with a spare 75 sick days collected in total, and he was so grateful – but surprisingly, not particularly shocked by the compassion of his colleagues.

Robert said that he was shocked at how quickly it happened, but he’d seen how teachers were always happy to give and help others.

He himself had been a part of and witnessed the assistance provided to other teachers in the past, and he was happy that, for him, they stepped up, too.

Robert posted another picture with a new post shortly after to thank everyone for their sick days and even just for their kind, encouraging words.

In fact, he revealed that Channel 5 contacted him to run a story all about the incredible love and compassion that he’d been given.

It’s truly amazing and touching to see people banding together for a good cause, to provide for someone in need!

Check out this video:

Share away, people![/sociallocker]

Couple Served In WWII Together, Married For 7 Decades, Die The Same Day After Taking Their Last Nap

 

 

 

According to Laurie Staver Clinton, who is 63 years old and one of five kids that the couple had, her parents were bright lights in their lives and their union left a strong, meaningful mark on every single one of their children.

Even when he began having to use a wheelchair, he would bring himself over to the facility’s Memory Care Unit to visit Isabell.

 

 

REST IN PEACE: Air Force veteran with no family or friends to be laid to rest in Nashville

[sociallocker id=”16351″]From 1981 to 1997 SSGT Lyndon Burl Badgett served our country in the United States Air Force and Air Force Reserve. Now, a funeral home in Clarksville, Tennessee is calling upon the country to honor the man who served 16 years in the armed forces.

According to the Patriot Guard, Badgett died while in a nursing home in Clarksville, but beyond that very little is known about the man, though he received many awards including the NCO Professional Military Education Ribbon, Armed Forces Expeditionary Medal, and Kuwait Liberation Medal.

After he died, Gateway Funeral Home and Cremation Center searched for any known relatives or friends, but they were unsuccessful. They decided to take charge of funeral arrangements for the Air Force veteran.

“Funeral Directors witness many sad occasions as they serve families in their time of grief,” the funeral home wrote on Facebook. “Among those sad situations are those people who have no family or friends.”

The funeral home announced Badgett will receive full military honors, and the Air Force and Patriot Guard will be in attendance. They also stated they will cover the cost of the funeral for the veteran.

Services for Mr. Lyndon Badgett:Middle TN State Veterans Cemetery 7931 McCrory Ln, Nashville, TN 3722111:00…

Posted by Gateway Funeral Home & Cremation Center on Wednesday, 18 September 2019

“While we do not know the story behind this individual or the events that brought him to this ending of his life, we do know that he served his country and he deserves an honorable burial.”

Badgett will be laid to rest at Middle Tennessee State Veteran Cemetery in Nashville on September 19 at 11:00 a.m.

Even if you’re not able to attend, please honor Lyndon Badgett, who served our country.

Share this on Facebook to pay tribute to an American hero.[/sociallocker]

Baby rejected by modelling agency for having Down syndrome becomes popular, lands ad campaign

[sociallocker id=”16351″]We live in an age where advertising and ads are changind to reflect society as a whole.

Of late we’ve seen fashion labels champion elderly models, plus-sized models and models with disabilities, as well as steadily putting the brakes on the practice of retouching photos.

Having said that, we still have a long way to go.

When one loving mother sent in pictures of her son to children’s clothing company Oshkosh B’Gosh, the management wasn’t at all interested in using him as a model.

The reason? The boy has Down syndrome.

Meagan Nash and her family live in the US state of Georgia.

When children’s clothing company Oshkosh B’Gosh announced that they were looking for models, Meagan got excited and sent in photos of her 15-month-old son, Asher.

The toddler perfectly fit the company’s requirements. He was the right height, he had the right hair color, and his eyes were the right color, too.

But after Meagan sent in photos of her son, she didn’t hear a word back.

Meagan contacted representatives from the company, who told her that they weren’t interested in using Asher in their upcoming campaign, because they didn’t want “a baby with special needs.”

“Did they say they were not casting a baby with special needs?” the mother hit back, according to The Independent.

Meagan was angry and frustrated.

Sure, she could understand that not every child gets the chance to be a model, but to deny her son just because he has an extra chromosome?

Meagan wished that the company had thought it through and realized how much Asher would have been able to bring them. Fuelled by anger, she decided to act.

She posted pictures of her son Asher in the Facebook group “Kids with Down’s syndrome.”

Photographer Crystal Barbee’s photographs of Asher wearing a blue denim shirt and bow tie were an instant success.

Meagan wrote a message to the company that turned down her son:

“Let’s make a difference – share so they see Asher!

“This handsome boy is ready to show the world what Changing the Face of Beauty is really about.”

At time of writing, Asher’s photos have been liked over 100,000 times on Facebook.

“We are working with Changing the Face of Beauty organization and trying to get Oshkosh to use him in their advertisements,” Meagan wrote in the post, stressing that it was an agency, not the clothing company, that had turned down her son.

Please share this article on Facebook if you also think that Asher’s a very handsome boy who would make a great model for any kid’s clothing company![/sociallocker]